Region: woj:

Mosty w Stańczykach

Mosty w Stańczykach

Jak dojechać
Wpisz początek trasy:


Mosty w Stańczykach są położone w Puszczy Romnickiej powiat Gołdap gmina Dubieninki (teren Suwalszczyzny).
Dziś zapraszam do odwiedzenia (ciut wirtualnie ale zawsze) Mostów w Stańczykach.


Mosty w Stańczykach

powstały w latach 1912 – 1918. Są to dwa mosty postawione jeden obok drugiego o konstrukcji pięcioprzęsłowej. Ich wysokość dochodzi do 36,5 mb a długość ok. 180 mb wg znawców przypominają rzymskie akwedukty. Powyższe mosty są częścią projektowanej w tamtych latach trasy kolejowej Chojnice Olity (Litwa). Po I wojnie światowej trasa została ograniczona do 35 km od stacji Botkuny do Żytkiejm. Do zakończenia II wojny światowej linia kolejowa była czynna i najpierw wykorzystywana jako turystyczna i do przewozu drewna a czasie wojny służyła m. innymi do przewozu materiałów na budowę Wilczego Szańca ( gdzie znajdowała się kwatera Hitlera) w Gierłoży. Linia kolejowa została rozebrana w 1945 roku przez Rosjan.

Na dzień dzisiejszy mosty są prywatną własnością. Wstęp na mosty kosztuje 5zł (stan na 2010 rok). Dojazd z Gołdapi ok. 40 min spokojnej jazdy.

Zobacz też:

5 comments

  1. Jacek pisze:

    Niestety zdjątka są Kazia. Ja jak zwykle źle załączyłem swoje i Kaziu mając swoje mnie wyręczył. Jemu należą się pochwały. A robi różne pstryk pstryk całkiem całkiem. Ale to już niech On się pochwali.:)

  2. MR.TESTER pisze:

    Zdjęcia są piękne jak i krajobraz na nich … warto zobaczyć na żywo.
    Jednak kiedy już tam pojadę to zorganizuję przeniesienie choć jednego mostu do Torunia, bo tu ciągle brak.
    😉

Dodaj komentarz